W związku z ukazaniem się nowego Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 29 czerwca 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków, na podstawie informacji uzyskanych przez naszych dostawców z MEiN informujemy co następuje:
"Konieczność nowelizacji rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków wynikała z konieczności dostosowania jego przepisów do przepisów ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o dokumentach publicznych oraz wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 2 lipca 2019 r. w sprawie wykazu minimalnych zabezpieczeń dokumentów publicznych przed fałszerstwem."
USTAWA z dnia 22 listopada 2018 r. o dokumentach publicznych.
"Art. 5. ust. 4. Dokumentami publicznymi kategorii trzeciej są dokumenty mające wpływ na bezpieczeństwo obrotu gospodarczego i prawnego, w tym koncesje, pozwolenia, licencje, zaświadczenia, świadectwa i certyfikaty związane z bezpieczeństwem transportu, dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe, świadectwa ukończenia szkoły, legitymacje szkolne i studenckie oraz dokumenty uprawniające do różnego rodzaju ulg, inne niż wymienione w ust. 2 i 3."
USTAWA z dnia 15 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.
"Art. 4. W ustawie z dnia 22 listopada 2018 r. o dokumentach publicznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 725 i 1517) w art. 73 ust. 1 otrzymuje brzmienie: „1. Dokumenty publiczne wydawane na podstawie przepisów dotychczasowych, wytwarzane według wzoru określonego w przepisach prawa powszechnie obowiązującego, które nie spełniają wymagań odnośnie do minimalnych zabezpieczeń określonych w niniejszej ustawie, mogą być nadal wydawane, nie dłużej jednak niż przez okres: 1) w przypadku dokumentów publicznych kategorii pierwszej i drugiej – trzech lat, 2) w przypadku dokumentów publicznych kategorii trzeciej – pięciu lat – od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.”
"Należy zauważyć, że ww. ustawa wprowadziła okres przejściowy, w którym nadal mogą być wydawane dokumenty na blankietach niespełniających wymagań odnośnie minimalnych zabezpieczeń. W przypadku dokumentów kategorii trzeciej (w tym np. świadectwa ukończenia szkoły, legitymacje szkolne, e-legitymacje szkolne etc.) ten okres wynosi pięć lat od dnia wejście w życie ustawy, czyli do dnia 12 lipca 2024 roku. W związku z powyższym szkoły jeszcze przez trzy najbliższe lata mogą wydawać uczniom legitymacje szkolne na blankietach, które nie spełniają wymogów wynikających z przepisów określających minimalne zabezpieczenia dokumentów."